Коронавирус COVID-19 меры безопасности
- Поради

Коронавірус COVID-19: як залишатися в безпеці

Поширення коронавірусу COVID-19 можна зупинити. Перш за все потрібно зберігати спокій, довіряти лише перевіреним фактам і приділяти увагу особистій гігієні. У цій статті ми зібрали основну інформацію, яка допоможе убезпечити себе і близьких, особливо якщо ситуація застала вас у поїздці.

Як захиститися від коронавірусу COVID-19

Для профілактики будь-якого респіраторного вірусу, в тому числі і COVID-19, дотримуйтеся наступних порад:

 • регулярно мийте руки з милом не менше 20 секунд або обробляйте їх антисептиком на спиртовій основі;
 • намагайтеся не торкатися руками до рота, очей і носа;
 • дотримуйтеся дистанції не менше 1 метра від людей із ознаками респіраторного захворювання;
 • при кашлі або чханні прикривайтесь одноразовою серветкою чи згином ліктя;
 • частіше провітрюйте приміщення і робіть вологе прибирання з дезинфікуючим засобом;
 • вживайте їжу тваринного походження після термічної обробки. Ретельно мийте овочі та фрукти, а для розбирання сирого м’яса та готової їжі використовуйте різні дошки і ножі;
 • по можливості уникайте місць великого скупчення людей і громадського транспорту;
 • при перших симптомах застуди викличте лікаря і залишайтеся в ізоляції від інших;
 • довіряйте тільки офіційній інформації про коронавірус – Всесвітній організації охорони здоров’я https://www.who.int/ і Міністерству охорони здоров’я України https://moz.gov.ua/koronavirus-2019-ncov. Не підтримуйте і не поширюйте чутки та припущення щодо вірусу;
 • повноцінно харчуйтеся, включайте до раціону фрукти й овочі, займайтеся фізичною активністю та проводьте час на свіжому повітрі. Необхідно вжити всіх заходів для підтримки імунітету.

Заходи безпеки під час поїздки

безпека під час подорожей

Якщо ви дізналися про пандемію, перебуваючи за кордоном або в дорозі, дотримуйтеся всіх перерахованих вище заходів безпеки та правил особистої гігієни.

Чому слід приділити увагу?

 • Візьміть у дорогу спиртовий антисептик і антибактеріальні серветки. Обробляйте руки та поверхні, до яких неодноразово торкаєтеся під час подорожі. Наприклад, поручні крісла літака або стіл у поїзді. Періодично протирайте антисептиком екран смартфона, а також навушники та іншу мобільну гарнітуру.
 • За кордоном дотримуйтеся правил карантину країни перебування, особливо уникайте контактів із дикими тваринами – походів у зоопарки, годування птахів і тварин у парках, на фермах тощо.
 • Харчуйтеся термічно обробленою їжею, не вживайте страви з сирих м’яса, риби та яєць. По можливості готуйте їжу самі, відмовтеся від фастфуду та перекусів на вулиці.
 • При поганому самопочутті в місцях великого скупчення людей (в аеропортах, на залізничних вокзалах, в морських портах, при перельотах і переїздах) надягайте захисну маску. Вона повинна прикривати рот і ніс. Маску необхідно міняти кожні 2-3 години.

Важливо! При поганому самопочутті варто відмовитися від поїздки. Якщо ви відчули симптоми грипу вже в дорозі, повідомте екіпаж і зверніться за медичною допомогою.

Що робити, якщо ви повернулися з подорожі?

Подбайте про себе та оточуючих – перші 14 днів після прибуття намагайтеся дотримуватися карантину, обмежте коло спілкування та не відвідуйте суспільні місця.

Якщо у вас підвищена температура й інші симптоми ГРЗ, то:

1) залишайтеся вдома;

2) самоізолюється від інших;

3) зверніться до сімейного лікаря;

4) повідомте лікаря, якщо протягом останніх 14 днів ви перебували в країні зі спалахами коронавірусу або спілкувалися з тим, у кого були симптоми респіраторного захворювання.

Лікарі проінструктовані щодо алгоритму дії у разі підозри на вірус COVID-19. Вони викличуть бригаду екстреної медичної допомоги та відправлять пацієнта до госпітальної бази. Там людині проведуть тест на вірус.

При виникненні додаткових питань про коронавірус звертайтеся на урядову гарячу лінію 1545.

Будьте відповідальні перед собою та оточуючими! Подбайте про своє здоров’я.