Главное - не паникуйте!
- Поради

Що робити, якщо в поїздці ви загубили закордонний паспорт

Что делать, если потеряли загранпаспорт

Залишитися без паспорта в чужій країні – приємного мало. Перша реакція на цю ситуацію – паніка. Куди бігти? Що робити? А якщо з паспортом зникли якісь речі або ще й гроші, то рівень тривоги зростає у кілька разів. Головне взяти в себе в руки і пам’ятати, що представники місцевої влади та українські консульства завжди готові прийти вам на допомогу.

Главное - не паникуйте!

Щоб така ситуація не застала зненацька, підготуйтеся заздалегідь, прочитавши нашу інструкцію.  Отже, уявімо, що за кордоном ви раптом виявили, що загубили паспорт. Що робити?

Обратитесь в местную полицию

Крок 1. Місцева поліція

Навіть інтуїтивно – це перше, що спадає на думку при зникненні будь-яких речей, а особливо документів. Усе правильно – треба йти в поліцію. Поцікавтеся в адміністратора свого готелю або хостелу, де знаходиться найближче відділення. У поліції необхідно скласти заяву про втрату або крадіжку документа. Якщо з паспортом зникли ще якісь речі, про це потрібно обов’язково згадати. Туристи рекомендують зазначати, що паспорт украли. Мовляв, за законом, це більше спонукає поліцію до дій, ніж просто втрата.

Сохраните копию полицийского протокола

Вашу заяву (вона ж поліцейський протокол) повинні завірити, а вам віддати копію. Її слід дбайливо зберігати – на основі цього документа вам видадуть тимчасове свідоцтво на виїзд. Також у поліції вам повинні розказати про права іноземців без паспорта. У дільниці можна дізнатися й адресу консульства України – це ваш наступний пункт призначення.

Ще один момент – подивіться, якою мовою складений поліцейський протокол. У деяких країнах українське посольство приймає заяви тільки англійською мовою. Можливо, потрібно буде його перекласти і завірити в нотаріуса.

Обратитесь в посольство Украины

Крок 2. Посольство або консульство України в країні вашого перебування

З поліцейським протоколом про втрату закордонного паспорта потрібно звернутися до дипломатичного представництва України на території країни вашого перебування. Запам’ятайте головне – вам завжди підуть назустріч і зроблять все можливе, щоб ви потрапили додому.

Телефони, адреси і графік роботи посольств можна подивитися на сайті Міністерства закордонних справ України. Якщо в країні, де ви перебуваєте, немає українського консульства, пошукайте контакти представництва в найближчій країні. Туди можна зателефонувати і попросити про допомогу.

Получите временное свидетельство на выезд

У консульстві вам видадуть довідку або інший документ, з яким можна пройти прикордонний контроль і потрапити додому. Для того, щоб отримати це тимчасове свідоцтво, із собою необхідно мати:

  • Дві кольорові фотографії 3,5х4,5 см
  • Копія протоколу з поліції
  • Документ, що підтверджує вашу особу: паспорт громадянина України, його нотаріально завірена копія, водійські права, студентський квиток тощо.

Приведите двух соотечественников с документами

Важливо!

Не впадайте у відчай, якщо у вас немає перерахованих вище документів. Можна запросити до консульства двох громадяни України з документами, що підтверджують їхню особу. Якщо ви опинилися в чужій країні на самоті, це теж не проблема. Консульство може зв’язатися з вашими родичами для ідентифікації особи. Це потребуватиме більше часу, але в підсумку виїзний  документ у вас все-таки буде.

Зверніть увагу! За процедуру оформлення виїзного документа стягується консульський збір – у межах 30-100 доларів. Якщо у вас з паспортом викрали і гроші, документ можуть видати безкоштовно, але треба буде написати відповідну заяву. Якщо збір сплачений і всі документи надані, свідоцтво можуть видати в той самий день.

Возвращайтесь домой

Крок 3. Повернення додому

Термін дії тимчасового свідоцтва – до 30 днів, але, як правило, його видають до дати вашого вильоту. Продовжувати термін дії можна тільки один раз і не довше, ніж на ту кількість днів, на яку він був виданий спочатку.

Запам’ятайте: згідно із законом, тимчасове свідоцтво дає право тільки на повернення додому, а не на перетин кордонів інших держав. Це важливо, якщо ви загубили закордонний паспорт у турі, в якому заплановано відвідування кількох країн. З цим документом вас випустять звідки завгодно, але впустять тільки на батьківщину.

Складніше, якщо ваші квитки додому з вильотом з іншої країни – не тієї, де загубився паспорт. У цьому випадку потрібно звернути до поліції у країні втрати паспорта, а потім поїхати до тієї країни, звідки запланований від’їзд. І вже там звернутися до консульства за тимчасовим свідоцтвом.

Подавайте документы на новый загранпаспорт

Крок 4. Що робити після повернення в Україну

Повернувшись додому, протягом трьох днів необхідно звернутися в ОВІР. Там ви віддасте тимчасове свідоцтво і зможете подати документи на отримання нового закордонного паспорта. Також доведеться сплатити штраф за втрату.

Перед поездкой сделайте электронные копии паспорта

Бережіть себе і паспорт: корисні поради

Перед кожною поїздкою бажано перестрахуватися на випадок втрати паспорта. Багато мандрівників хоч і знають, але часто ігнорують ці поради, сподіваючись на безпроблемну поїздку. Щоб не було приводів для хвилювань, рекомендуємо зробити наступне:

  • Перед від’їздом дізнайтеся і запишіть контакти посольства України у країні, до якої ви вирушаєте.
  • Зробіть копії закордонного паспорта, візи, інших в’їзних документів. Їх можна взяти з собою, але не зберігати разом з оригіналами. Також всі ці документи зручно мати і в електронному вигляді, наприклад, сфотографувати і тримати в телефоні або відправити скани собі на пошту.
  • Візьміть з собою кілька фотографій 3,5х4,5 см
  • Про всяк випадок залиште контактний телефон у готелі, поліції, магазині, місці, де могли загубити паспорт. Раптом документи знайдуться і з вами зв’яжуться.

Будьте пильними! Приємних подорожей з Tickets.ua